Göz Göre Göre Rakamlarla Oynanıyor! Asgari Ücret 24 Bin TL Olacaktı…

Halk Tv’de yayınlanan Halkın Ekranı programında enflasyon rakamlarına değinen Ekrem Açıkel “Ekmeğimle oynama” diyerek maaş zamlarına etki edecek enflasyon rakamlarına dikkat çekti.

Memur ve emeklilerin alacağı zam enflasyon rakamlarının ortalamasına göre belirleniyor, aynı rakamlar asgari ücret pazarlık masasına da geliyor.

TÜİK enflasyonunun yüzde 62, bağımsız araştırma kuruluşu ENAG’ın enflasyonunun ise bu rakamın tam iki katı, yüzde 129 çıktığına dikkat çeken Ekrem Açıkel, TÜİK’in enflasyon kalemlerindeki verileri kapalı tuttuğuna dikkat çekti. Açıkel “Güveniyorsanız neden verileri açıklamıyorsunuz” diye sordu.

Bu yolla maaş zamlarının düşürüldüğüne dikkat çeken Açıkel, ENAG’ın enflasyon verilerinin dikkate alınması durumunda asgari ücretin 24 bin TL olacağını hesapladı.

TÜİK’in enflasyon verileriyle hesaplandığında ise asgari ücret 16 bin TL olarak hesaplanıyor.

Bilim insanları, araştırmacılar ve toplum gerçek enflasyon olarak ENAG’a inanıyor. Zaten markete ya da pazara gittiğimizde de acı gerçek ortaya çıkıyor.

Asgari ücret için seçimin de etkisiyle yüzde 50 zam öngörülüyor, rakamın 17 bin 103 TL olacağı konuşuluyor. Ancak bu konuda son söz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın.

Erdoğan BAE dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada asgari ücret için tek zam sinyali vermişti.

Erdoğan “Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x