AKP’li belediyeden rant hamlesi… Cami alanına konut hamlesi

Odatv-Özel

Üzerinde Şeyhülislam Cemalettin Efendi Cami’sinin bulunduğu, Eyüpsultan Düğmeciler Mahallesi 1003 ada 1 parselle ilgili olarak hazırlanan imar planı değişikliği teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde görüşüldü. Eyüpsultan Belediyesi’nden, onaylanmak üzere gelen İBB’ye gelen teklifle, 3 bin 20 metrekarelik cami alanının bin 300 metrekarelik kısmının konut alanına alınması istendi.

Yapısal soruları olduğu için yıkılıp yeniden yapılacak olan söz konusu Cami, Eyüpsutan Cami’nin yaklaşık 800 metre batısında, tarihi Rami Kışlası’nın ise yaklaşık 400 metre doğusunda bulunuyor.

Plan ikinci kez değiştirildi

Cemal Efendi Vakfı mülkiyetinde olan cami alanıyla ilgili istenen plan değişikliği teklifini, kendi değerlendirmesini de ekleyerek İBB Meclisi’ne sunan İBB Planlama Müdürlüğü, özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“2017 yılında yapılan plan değişikliği ile taşınmazın konut alanından cami alanına alındığı, ancak gelinen noktada plan değişikliği teklifi ele tekrar konut alanına alınmasının talep edildiği, teklifin bu yönden meri 1/1000 ölçekli plan değişikliği ile gerekçesiyle çeliştiği görülmekte, ayrıca vakıf mülkiyetinde olan taşınmazların ilgili vakfa gelir getirmesi amacıyla hazırlanan teklifin meri üst ölçekli plan kararlarına aykırı, donatı alanını azaltıcı, yapı, nüfus ve trafik yoğunluğu arttırıcı nitelik taşıdığı ve teknik eksiklikler içerdiği değerlendirilmekte olup, İstanbul 2. İdare Mahkemesinin kararı gereği değerlendirilerek hakkında karar alınmak üzere İBB Meclisine iletilmektedir. “

İBB’nin de karşı çıktığı söz konusu teklife İBB Meclisi’nde CHP ve İyi Parti grupları ret oyu verdi. Ancak Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AKP ve MHP gruplarının oylarıyla teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x