Türkiye Kışa Hazırlanırken İspanya’da Ekim Ayı Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Ekim ayının ilk günü, İspanya’da sıcaklık rekorları kırdı. İspanya Meteoroloji Enstitüsü (AEMET) tarafından yapılan açıklamada, ülkenin dört bir yanında tespit edilen sıcaklık değerlerinin, bu dönem için kaydedilmiş en yüksek seviyeler olduğu belirtildi.

En yüksek ekim ayı sıcaklığı 2014 yılında görülmüştü

Ekim ayının en yüksek hava sıcaklığı rekoru yeniden yazıldı. AEMET’in belirttiği üzere, 2014 yılında Marbella, Malaga’da kaydedilen 37,5 derecelik rekor, dün  ülkenin güneybatısında Badajoz’da termometrelerin 38 dereceyi göstermesiyle tarih oldu.

Hava sıcaklığı normalin 5-10 derece üzerine çıktı

Endülüs bölgesindeki Sevilla’nın Carmona ilçesi ve Jaen’in Andujar ilçesi, normalin 5-10 derece üzerindeki hava sıcaklıklarıyla dikkat çekti, sırasıyla 37,4 ve 37,2 dereceye ulaştı. Ülkenin kuzey bölgeleri de benzer bir durumla karşı karşıya kaldı, hava sıcaklığı birçok noktada 30 dereceyi aştı. Ekim ayı için sıcaklık rekorları, ülke genelinde toplam 92 farklı noktada yeniden kırıldı.

“Çok alışılmadık bir hava sıcaklığı”

AEMET’in sözcüsü Ruben del Campo, ‘Bu dönem için oldukça sıra dışı bir hava durumu söz konusu. Ekim ayı süresince olağanüstü yüksek sıcaklıkların belirlenebileceği ve çok sayıda sıcaklık rekorunun kırılacağını gözlemleyebiliriz.’ şeklinde bir açıklama yaptı. AEMET ve çeşitli uzmanlar, İspanya’nın 1950 yılından beri en sıcak sonbahar mevsimini yaşayacağı öngörüsünde bulunmuşlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x