“Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyine “bank” kelimesini izinsiz kullandıkları gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezası

“Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, Çiftlik Bank uygulamasında, gerekli izinleri almadan “bank” ismini kullandıkları iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 6’şar ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. 

Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Mehmet Aydın ile Fatih Aydın katılmadı. Bir önceki celse esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, her iki sanık hakkında da 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istemişti. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın, “5411 sayılı Bankacılık Kanununa Aykırılık” suçundan ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Ayrıca sanıklar hakkında 10 bin lira adli para cezası uygulandı. Uygulanan adli para cezası da 15 ay taksite bölündü. 

İddianameden Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanıkların, şirketlerinin reklam ve ürünlerinde ilgili kurumlardan izin almadan “Bank” ifadesini kullandıkları gerekçesiyle, “5411 Sayılı Bankacılık Kanununa Aykırılık” suçundan ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyordu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir