ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELİR? Asgari ücrete zam gelecek mi? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Çalışanın gözü bu haberde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi kesenin ağzını açtı yorumlarına neden olan temmuz ayında asgari ücrete zam açıklamasının ardından, gözler zam oranına çevrildi. Her ne kadar Erdoğan’ın seçilip seçilmeyeceği belli olmasa da ücretli çalışanlar asgari ücrete ne kadar zam olacağını merak ediyor. ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELİR? Asgari ücrete zam gelecek mi? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Çalışanın gözü bu haberde…

Yeni yılda asgari ücret yüzde 55 zamla 8 bin 506 liraya yükselmişti. Ancak yüksek enflasyon nedeniyle maaşlar hayat pahalılığına karşı erimişti.

14 Mayıs’taki seçimin de etkisiyle asgari ücrete geçen yıl olduğu gibi bir ara zam daha gelebileceği beklentisi oluşmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ara zammın seçim öncesi değil, temmuz ayında geleceğini açıklamıştı.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELİR?

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre net 8 bin 506 lira, brüt 10 bin 8 lira olan asgari ücrette ara zamda 6 aylık enflasyon belirleyici olacak.

Artışta yıllık enflasyon farkı ve işverenin prim yükü gibi birçok unsur dikkate alınacak.

Haberde asgari ücret zammında yüzde 20 ila 40 oranlarında değerlendirmeler yapıldığı kaydedildi.

Yüzde 20’lik bir artış durumunda asgari ücret brüt 12 bin 10 lira, net 10 bin 200 lira olacak. Yüzde 30’luk artış durumunda net 11 bin 50 lira, brüt 13 bin 10 liraya yükselecek. Yüzde 40’lık artışta net 11 bin 908 lira, brüt 14 bin 11 liraya çıkacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*