AK Parti’de 181 milletvekili liste dışı

AK Parti’nin YSK’ye sunduğu listeye göre 27. Dönem’den 104 milletvekili yeniden aday gösterildi.

Bu 181 milletvekilinin liste dışı kalması anlamına geliyor. AK Parti listesinde 5 engelli aday gösterildi. En genç aday İzmir 1. Bölge’den Nisa Alptekin (18) olurken, en yaşlı aday İstanbul 3. Bölge’den aday gösterilen Şamil Ayrım (73) oldu.

AK Parti’nin listesinde 487 erkek aday, 113 kadın aday yer aldı.

Listeye göre yaş dağılımı şöyle:

18 – 20 Yaş aday sayısı 2
20 – 30 Yaş aday sayısı 23
30 – 40 Yaş aday sayısı 93
40 – 50 Yaş aday sayısı 210 kişi
50 – 60 Yaş aday sayısı 214
60 – 65 Yaş aday sayısı 38
65 Yaş üstü aday sayısı 20

OSMAN GÖKÇEK ANKARA ADAYI

Ankara’da 23.5 yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra istifa ederek görevi bırakan Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek AK Parti Ankara 2. Bölge’den 5. Sıra adayı oldu.

İYİ PARTİ’DEN AK PARTİ’YE GEÇENLER LİSTEDE

2018 seçimlerinde İYİ Parti’den milletvekili seçildikten sonra AK Parti’ye katılan İsmail Ok ve Tuba Vural Çokal yeniden listelere girdi. İsmail Ok Balıkesir’den birinci sıra adayı olurken, Tuba Vural Çokal Antalya 3. Sıradan aday yapıldı.

CAHİT ÖZKAN: İSTİFA ETTİRİLDİ, LİSTE BAŞI YAPILDI

Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili, “Belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, o zaman teslim oldu” sözlerinin ardından AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılmak zorunda kalan Cahit Özkan, Denizli birinci sırada yeniden aday yapıldı.

ENSARİOĞLU MECLİS’E DÖNÜYOR

AK Parti’den 24. ve 26. Dönem Diyarbakır milletvekilliği yapan Galip Ensarioğlu Diyarbakır’dan ilk sırada aday gösterildi. Mevcut AK Partili Milletvekilleri Mehdi Eker (başvurmadı), Oya Eronat ve Ebubekir Bal listede yer almadı.

DSP GENEL BAŞKANI İSTANBUL’DAN ADAY

Cumhur İttifakı’na destek açıklayan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal İstanbul 2. Bölge 4. Sıradan aday gösterildi. Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ise İstanbul 3. Bölge. 4. Sıradan aday gösterildi. (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*